Image1\

Bisiklet'e Başlamalı! Ama Nereden?

Her yeni başlanılan işte olduğu gibi bisiklete başlamak isteyen arkadaşların kendine soracağı en can alıcı soru. Nereden Başlamalı? Bunun cevabı tamamen bu spora başlamak isteyen kişinin kendi içerisindedir. Bisikleti prensipte spor aracı olmaktan çıkarıp bir ulaşım aracı haline getirmeyi başarabilirsek işte o zaman şehirlerin, araçların, trafiğin, keşmekeşin, kirliliğin zincirlerinden kendimizi kurtarabiliyoruz.

Konuyu soru cevap şeklinde toparlamak istiyoruz. Böylece teknik terimlere çok fazla dalmadan ve konuyu çok fazla uzatmadan sonuca ulaştırabiliriz.

Neredan başlamalı ?

1- Bisiklete binmek istiyor muyum?

En önce sorulması gereken soru budur. Eğer cevabınız evet ise makalenin devamı sizi ilgilendiriyor zaten. Bisiklete binmek herkesin söylediğinin tersine çok ama çok kolay bir spordur. Hatta düşük bir süratle bisiklete binmek yürümekten bile daha da az enerji harcatır. Yokuş aşağı yolları gitmek ise tamamen bedavadır. Bu konuda işin spor kısmından ziyade marjinal faydalarına değinmek istiyoruz.

2- Ne tür bisiklet seçmeliyim?

- Eğer tutkulu bir doğa aşığıysanız çevrenizde ormanın kokusundan, çağlayan derelerin sesinden ve tertemiz bir havayı ciğerlerinize doldurmanın hevesi varsa sizin için en uygun bisiklet dağ bisikletidir.

- Uzaktaki çam ağaçlarının arasında bir kasabaya ulaşmak için yüzünüze çarpan rüzgarı her bir hücrenizde hissedip kendinizi ve hız sınırlarını zorlayan bir ruhunuz varsa sizin bisikletiniz yol bisikletidir

- Eğer içinizde gezgin bir kaşif yaşadığını düşünüyorsanız; bisikletin üzerinde bir seferde yüzlerce kilometre yol yapıp karşınıza çıkan en dik yokuştan sonra daha da dik bir yokuşla karşılaşmak ve onu da aşarak arkasından gelecek kilometrelerce uzunluktaki bir inişte bisiklet sırtında dinlenerek rotanızı tamamlamayı seviyorsanız, ve akşam çadırınızı bir dere kenarında kurup güneşin batışını izlerken kendinizi bir kaşif gibi hissediyorsanız sizin bisikletiniz tur bisikletidir.

- İçinizde kendini şehrin telaşına bırakıp oradan oraya kesintisiz ve trafiğe takılmadan ilerlemek isteyen aynı zamanda işlerini hallederken makalenin başında da belirttiğim bütün zincirlerden kurtulmak isteyen sabırsız ve asi bir ruha sahipseniz sizin bisikletiniz şehir bisikletidir ya da katlanabilen bir bisiklet.

Sorular arasında en zor olanlardan bir tanesiydi bu ikinci soru. Bunun cevabını verdiğiniz anda diğer sorular emin olun çok kolay sorulardır.

3- Bisikleti seçtik ama bisiklet ölçüleri ne olmalı ?

Bu konuyu diğer makalelerimizde detaylı olarak değinecek olsak da kısaca cevaplamak gerekirse bisiklet almaya gittiğinizde zaten mağaza sahibi sizi bilgilendirecektir. 

4- Biskletiydi, ekipman fiyatlarıda fazla tutar şimdi. Acaba ne yapmalı?

Hiçbir zaman unutmayın ki kaliteli olması pahalı olmasını gerektirmez. Bu sorunun cevabı cebinizde paranız varsa gidip en kral bisikleti edinebilirsiniz. Mağaza yetkilisi daha hafif daha iyidir der, alüminyum kadrolu biskletler çeliklerden daha iyidir der, Karbon olanlar hepsinden daha iyidir der. Söyler de söyler. Ama gerçek böyle mi? Tabii ki değil. Her zaman bir alternatif vardır çok daha ucuzdur ve çok daha kullanışlıdır. Örnek vermek gerekirse aynı marka iki dağ bisikletini ele alalım bunlar; 12 kg ve 14 kg olan iki modeli olsun. Karşınızda aralarındaki ağırlık farkı 2 kilogram olan ama fiyat farkına baktığınız zaman fiyatı birden 500 - 800 TL fark etmiş iki bisiklet görürsünüz. Ağırlık dışında aşağı yukarı bütün teknik ekipmanları aynıdır. Bir tanesinin fiyatı 1000 liradır diğeri 1500 liradır. 

Hafif ve biraz pahalı olan bisikleti seçtiniz diyelim. Uzun bir tura çıktığınızda yanınıza aldığınız 2 litre suyun fiyatı bisiklete ödediğiniz o fark kadardır. Hatta bir arkadaşınızın biraz daha az parası vardı ve ucuz olanı tercih etti. Sizinkinden 2 kilo daha kötü bir bisikleti var. Ancak ilerleyen haftalarda biraz diyet birazda bisiklet yardımıyla 3 kilo verdi. O zaman bisikletle giderken toplam ağırlığını sizden bir kilo hafifletmiş oldu. Bu durumda sizden bir kilo daha kaliteli bir bisiklet kullanmaya başladı. Birazcık abartayım daha da az parası olan bir arkadaşınız size katıldı ama o aynı markanın daha hafif modelini ikiinci el olarak aldı ve sizin verdiğiniz paranın yarısından daha az para vererek sizinkinden daha iyi bir bisiklet edindi. Bu durumda hangi bisiklet iyi o zaman?

Şunu aklımızdan çıkarmayalım: Bindiğiniz bisikletin ne olduğunun ne kadar kaliteli olduğunun ne kadar iyi gittiğini bir önemi yok.  Dünyanın en kaliteli en süper gitarını getirip önünüze koysalar, Joe Satriani'nin bir  market gitarından çıkarttığı ezgiyi çıkartamazsınız. Durum bisiklette de böyledir. 

5- Dördüncü cevap çok kafamı karıştırdı, işin içinden çıkmak için nasıl yardım almalıyım? 

Benim bisikletim 1989 model çelik kadrolu Scott marka bir yol bisikleti. Ağırlığı ise 15 kg kadar, boyası iyice solmuş durumda hatta yer yer boyada rötuşlama yaptım, hem de farklı renkte. Hatta kilitsiz bıraksam hurda diye çalınmaz bile belki. Ben bisikletimle aylık 600 - 800 kilometre yol yapıyorum ve bana mısın diyen bisiklete taş çıkartıyor. Geçen bisiklet mağazası olan bir arkadaşımda benimkinin benzer bir modelini gördüm sanırım 1989 modeldi o da. Kendisi mağazasında bu bisikleti  240 TL ye satıyordu. Bahsetmek istediğim şey çok basit aslında sadece bir kaç kilo daha hafif ve daha yeni malzemeler kullanılıyor diye 250 - 300 liraya alabileceğiniz bir bisiklete 2000 - 3000$ para vermek pek akıl karı değil. Tabi burada bahsettiğim durum gidip alışveriş merkezinde satılan 250-300 liralık biskletleri alın demiyorum. Neticede hiçbir zaman Hardcore yarışçı olmayacağız. İngilizcesi olan arkadaşlar için Aşağıda bir video paylaşıyorum incelerseniz ne demek istediğmi daha iyi anlayacaksınız. 

You have no rights to post comments

Sosyal Platformlarımız

Face Book Sayfamız Twitter Sayfamız You Tube Kanalımız Haber Beslemeleri 

5 Günlük Hava Tahminleri