Image1\

Sporcu Lisansı Nasıl Çıkartılır | Basitleştirilmiş Anlatım

Arkadaşlar hepinize merhaba! Bu yazımda sizlere bisiklet için nasıl sporcu lisansı çıkartılacağını detaylıca açıklamaya çalışacağım. 

Yarışmaya başladığımdan bu yana bisiklet severlerden sıklıkla bir soru alıyordum ve bu konu hakkında aydınlatıcı bir yazı yazmanın faydalı olacağına karar verdim.

Size lisans çıkartmak için ihtiyaç duyulan temel konulardan bahsedeceğim. Öncelikle yarışacağınız bir bisiklete sahip olmanız gerekiyor (ödünç de olur, ben üç yıl öyle yarıştım J ). Ardından; dağ, yol, BMX gibi dallarda bisikletle yarışırken kask takıyor olmanız zorunludur. Downhill gibi özelleşmiş branşlarda korumalıklar da zorunlu hale geliyor.

Tüm bu ekipmanların yanı sıra bazı özel yarışlar ve Gran Fondo’lar hariç ülkemizde düzenlenen ulusal kategorideki birçok yarışa katılabilmek için bir “lisans”a sahip olmalısınız. Bahsettiğim özel yarış ve Gran Fondo yarışları için sağlık raporu yeterli olabiliyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl ya da İlçe Müdürlükleri’nden çıkarılacak bu lisans ile belirttiğimiz branşlarda sporcu olarak boy gösterebilirsiniz. Daha önceki yıllarda branş yoktu fakat Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun alt dallara ayrılmaya başlamasıyla lisansınızda branş belirtmeniz istenebilir. Bende yazmıyor, bu şekilde düzenlenen tüm bisiklet yarışlarına katılabiliyorum.

Peki GSİM lisansı için ne gerekiyor?

Lisans ilk defa çıkarılıyorsa (tescil);

T.C. Kimlik Numaranızın beyanı: Bir kimlik fotokopisi ile tamamdır.

Sağlık raporu (Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu): Aile hekiminizden alacağınız bir rapor yeterli olacaktır fakat tek hekimli rapor olacağından hekimin inisiyatifine kalıp size “nasılsın” dedikten sonra da onaylayıp bu sporu yapacağınıza dair rapor da verebilir, sizin sağlığınızdan emin olmak isteyip birkaç kardiyoloji, solunum testinden, gerekli görürse başka testlerden de geçip o şekilde de sağlık raporu vermek isteyebilir (Hekimim istemediği halde sağlıklı bir şekilde bu sporu yapmak için spor hekimimin de yönlendirmesi ile ben pek çok test yaptırdım).  

Tescil fişi: Bunun için aşağıda vereceğim bağlantıdan faydalanabilirsiniz. Tescil fişini bilgisayarınıza indirdikten sonra bilgisayar üzerinde doldurup çıktı alıp teslim etmeniz gerekmektedir. Ferdi sporcu iseniz bir tane, ferdi değil de bir kulüp sporcusu iseniz kulüp işlemlerinde de kullanılacağından iki tane tescil fişini aynı şekilde doldurmanız ve çıktı almanız gerekmektedir. 

Vesikalık fotoğraf: Ferdi iseniz bir tane (biri tescil fişine, diğeri lisansınıza yapıştırılacak), kulüp sporcusu iseniz üç tane gerekiyor (ikisi tescil fişlerine, biri lisansınıza).

Ve lisans takip formu: Kulüpler için çoklu lisans başvurularında hazırlanacak.

Eğer daha önce lisans çıkarmış ve bu yıl yenilemek istiyorsanız (vize);

Sağlık raporu: Daha önce bahsettiğim şekilde işliyor her şey.

Vesikalık fotoğraf: Bir tane yeterli.

Eski lisansınız.

Vize formu: Bu da tescil fişi gibi bilgilerinizin yer aldığı bir formdur. Kulüp sporcuları için kulüp tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. 

Lisans çıkartma ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyin ben elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Diğer Detaylar İçin Bağlantıyı İnceleyebilirsiniz...

Yorumlar  

0 #11 atınç atalay 31-05-2017 00:08
Anlatım için teşekkürler.
0 #10 zeynep özcan 19-05-2017 19:23
Alıntılandı doğu:
Peki yaş sınırı varmı lisans için.

Doğu merhaba :) Şu an benim yarışlarda gördüğüm kadarıyla 11 yaşa kadar yarışan var fakat lisans için bir sınır olmasa gerek çünkü çok ufak yaşlarda kulüpler alıp yetiştirebiliyo r, bence bir gidip denemelisin :)
0 #9 zeynep özcan 19-05-2017 19:19
Alıntılandı Aranan Adam:
Alıntılandı zeynep özcan:
Alıntılandı Furkan Ş.:
Peki bit ucret vb birsey talep ediliyormu ?

Furkan merhaba,

Lisansı çıkarırken herhangi bir ücret talep edilmiyor hatta buna teşvik ediliyor.
Yalnızca sağlık raporunu özel bir hastaneden alırsanız hastanenin derecelendirmesine göre ücret istenecektir, onun dışında fotokopi, çıktı masraflarını da sayabiliriz. Ve tabi vesikalık fotoğraf için de fotoğrafçı ücret isteyebilir :D

Ücret alınmaması konusunda eminmisiniz yani ilden ile değişiyor olabilir mi.

Alıntılandı Aranan Adam:
Alıntılandı Furkan Ş.:

Furkan merhaba,

Lisansı çıkarırken herhangi bir ücret talep edilmiyor hatta buna teşvik ediliyor. Yalnızca sağlık raporunu özel bir hastaneden alırsanız hastanenin derecelendirmesine göre ücret istenecektir, onun dışında fotokopi, çıktı masraflarını da sayabiliriz. Ve tabi vesikalık fotoğraf için de fotoğrafçı ücret isteyebilir :D

Evet eminim. Sağlık raporu çıkardığınız yer vasıtasıyla temin edilirse ücret alınabilir hekim için fakat diğer türlü evrak için falan ücret isterlerse bu işlemin ücretsiz yapıldığını belirtebilirsin iz.
0 #8 doğu 06-04-2017 12:01
Peki yaş sınırı varmı lisans için.
0 #7 Aranan Adam 06-04-2017 11:59
Alıntılandı Furkan Ş.:

Furkan merhaba,

Lisansı çıkarırken herhangi bir ücret talep edilmiyor hatta buna teşvik ediliyor. Yalnızca sağlık raporunu özel bir hastaneden alırsanız hastanenin derecelendirmesine göre ücret istenecektir, onun dışında fotokopi, çıktı masraflarını da sayabiliriz. Ve tabi vesikalık fotoğraf için de fotoğrafçı ücret isteyebilir :D

0 #6 zeynep özcan 28-03-2017 20:05
Alıntılandı Furkan Ş.:

Furkan merhaba,

Lisansı çıkarırken herhangi bir ücret talep edilmiyor hatta buna teşvik ediliyor. Yalnızca sağlık raporunu özel bir hastaneden alırsanız hastanenin derecelendirmes ine göre ücret istenecektir, onun dışında fotokopi, çıktı masraflarını da sayabiliriz. Ve tabi vesikalık fotoğraf için de fotoğrafçı ücret isteyebilir :D
0 #5 zeynep özcan 28-03-2017 20:00
Alıntılandı Salih Gökar:
Yine faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Ben teşekkür ederim Salih :)
0 #4 zeynep özcan 28-03-2017 19:58
Alıntılandı Nimet D.:
Paralimpik olan sporcularda aynı şekilde mi çıkartıyor lisans.

Nimet merhaba,

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun paralimpik dalı yok, bu sebeple lisans durumu ayrışmıyor. Olağan şekilde lisans çıkarılabilir. Triatlonda branşlaşma var ama, onda ayrıca paralimpik diye belirtilebilir.

You have no rights to post comments

Sosyal Platformlarımız

Face Book Sayfamız Twitter Sayfamız You Tube Kanalımız Haber Beslemeleri 

5 Günlük Hava Tahminleri