Image1\

Tur Bisikletçiliği; Kendini ve Çantanı Hazırla

Velespit.Net okurları merhaba. Tur bisikletçiliğine nasıl başlanması gerektiği konusunda hazırladığımız yazı dizimizin ikinici bölümünde çok önemli bir konu olan çanta seçimi, çantanın hazırlanması ve tura fizyolojik / mental hazırlığın nasıl yapılacağına değineceğiz. Bir önceki yazımızda Tur bisikletçiliği için bisiklet ve donanım seçimi ve tur bisikletçiliği hakkında temel kavramları incelemiştik. O yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

c) Tur bisikletçiliği için çanta seçimi ve çantanın hazırlanması:

Çanta seçerken, bütün havalenizi taşıyacak bir arka heybe kesinlikle olmazsa olmazlardan (Römork gibi bir alternatif de tercih edebilirsiniz, yan tarafta römork işi fazla abartılmış tabii). Aynı zamanda ufak tefek eşyalarınızı koyacağınız (telefon, cüzdan, harita, batarya, gps vb.) bir gidon çantası ihmal edilmemelidir. Bu yazımızda çanta seçimi ve çantanın hazırlanması konusuna özellikle değinmek istiyoruz. Çünkü yanınıza alacağınız fazladan her 1 kg yük, gezi esnasında 10 kat eziyet olarak size geri dönecektir. İster bisiklet turuna çıkın, isterseniz sırt çantanızla ormana kamp yapmaya gidin; gideceğiniz mesafe ve taşıdığınız yük her zaman ters orantılıdır. Özetle ne kadar ağır çanta o kadar kısa mesafe denilebilir. Bir önceki yazımızda da, bisiklet seçimini ağır bisikletten yana yapılması gerektiğine değinmiştik. Burada ortaya çıkan yaman çelişkiye kesin ve net bir nokta koymak istiyoruz, Temel olarak ağır bisiklet sağlam bisiklet, hafif çanta uzun mesafe  demektir. 

Tura çıkarken seçeceğiniz çantanın; marka, model yada biçimsel farklılıklarının hiç bir önemi yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör "kullanacağınız çantaların ne kadar işlevsel olduğudur." Bu tercih biraz alım gücüyle alakalı olsa da, piyasada çeşitli fiyat aralıklarında yüzlerce marka - model heybe, tur çantası bulabiliyoruz. Hatta internetten ufak bir araştırmayla kendiniz bile bir bisiklet çantası yapabilirsiniz. Yollarda tanıştığım Alman bir bisikletçinin, bildiğimiz beyaz su bidonlarından yaptığı heybe ile dünyayı dolaştığını görmüştüm. Hatta su geçirmezlik ve sağlamlık bakımından, satın alınabilecek en iyi çantadan daha sağlıklı ve sağlam olduğuna gözlerimle şahit olmuştum. 

Yukarıda da belirttiğim gibi çeşitli ebatlarda heybeler mevcut. Çantanızı seçerken sorulacak soru; "Çıkacağınız turlar en fazla kaç gün sürecek?" Eğer bu soruya bir cevabınız varsa, heybe seçme işiniz çok zor olmayacaktır. 10 gün sürecek ve günde ortalama 60 - 100 km lik bir tura çıkmayı planlıyorsanız 35 - 45 litrelik bir heybe işinizi fazlasıyla görecektir. 

Tura çıkmadan Çantanın hazırlanması

Çantanın hazırlanması konusunda ihtiyaçlar değişken olsa da, temel gereklilikler hiç bir zaman değişmemektedir. Unutmamak gerekir ki; çıkılacak her turda yapılması gerektiği gibi, turdan önce çanta içeriğinin de iyi bir planlama sürecinden geçmesi çok önemlidir. Bunlara madde madde değinmek gerekirse. Örneğin Nisan ayında çıkacağınız 30 günlük bir turda ihtiyacınız olanlar aşağıdaki gibi listelenebilir. (Temel ihtiyaçlarınız için, makalenin sonuna yazıcıdan çıktısını alabileceğiniz bir kontrol listesini sizinle paylaşıyoruz.) Bisiklet ile tur dendiği zaman, bir çok lüks ve konfordan feragat edeceğimizi baştan kabul etmiş oluyoruz. Temiz kıyafetler, yatak, rahat bir koltuk, duş, kütüphaneniz, mutfağınız,tuvalet ve daha neler neler; bunlara bağımlılığınız doğrultusunda, bunlara olan  özleminiz de artacaktır.

I- Giyim: Bisikletle çıkılan turlarda kirlenmekten ve terlemekten korkmayın. Yanınıza bisiklet kullanırken giyeceğiniz yedek 3 takım termal üst ve alt,  1 tane yedek bisiklet taytı, rüzgarlık, yağmurluk yeterli olacaktır. Bunların dışında bisiklet kullanmayacağınız zaman giyeceğiniz 3 takım iç çamaşırı, 1 pantalon, 2 sweat shirt  yeterli olacaktır. 

II- Kamp: Yolculuğunuzda; kamp yerine otel, pansiyon gibi konaklama noktalarını tercih edecek olsanız dahi, yinede kesinlikle uyku tulumu ve çadırınızı yanınıza almanız gerekmektedir. Çünkü hangi noktada ne şekilde bir aksaklıkla karşılaşacağınızı hiç bir zaman bilemezsiniz. Zaten doğa ile iç içe bir tur gerçekleştirecekseniz "Çadır ve Uyku tulumunuz" yanınızda olmalı. Bunlara ek olarak kamp için: Küçük bir demlik, küçük bir sahan, çatal, kaşık, bardak, çakmak, çakı, havlu, tuvalet kağıdı, diş fırçası, ocak gibi temel kamp edevatınızın da heybenizde hazır bulunması gerekmekte.

III- Tamir: Yolda hangi arıza ile karşılaşacağımızı hiç bir zaman ön göremeyiz. Ancak yanınıza alacağınız temel yedek parçalar ile bisikletiniz yürür halde tutmak çok önemlidir. Bisikletiniz yürür halde olduktan sonra en yakın bisikletçiye ulaşmak her zaman daha kolay olacaktır.  Bu durumu göz önüne aldığımızda  yedek iç ve dış lastik, pompa, yama, fren ve vites teli, yedek jant teli, bir tane kurbağacık anahtar, basit alyan takımı, yedek zincir baklası, tornavida gibi aletleri ve yedek parçaları barındıran mobil atölyenizde heybenizde olmalı.

IV- Sağlık: Yolculuk esnasında çeşitli sağlık problemleri karşılaşabilirsiniz. Hatta daha da ciddi düşünüldüğünde hayati tehlikeler atlatabilirsiniz. Tura çıkmadan önce ufak bir ilk yardım çantasına ek olarak, pedallayacağınız tur rotasına göre çeşitli panzehirler, tuz tabletleri, su temizleyiciler, ağrı kesici ve geniş spektrumlu bir kaç antibiyotik işinizi görecektir. İlk yardım çantanızda olması gereken önemli materyallere değinecek olursak; gazlı bez, tampon, termal battaniye, flaster, çeşitli ebatlarda yara bandı, iğne, iplik, alkol, kan taşı, oksijenli su, tentürdiyot, makas, yanık ve ağrı kremleri sıralanabilir. 

V- Gıda: Turunuzda taze sebze, meyve gibi gıda maddelerini tüketmeye özen gösterin; ancak her halükarda çantanızda bir acil durum yiyeceği olmalıdır. Burada ufak konserve ve hazır gıda maddelerinden en az bir tane bulundurmalısınız. Tercihen spor ürünleri satan mağazalardan 3-4 adet enerji barı edinirseniz en pratik çözüm bu olacaktır. Bunlara ek olarak bir miktar rezerv suyunuzda bulunmalı.

Tura çıkarken "çantanızda olmazsa olmazlar" kontrol listesini buradan indirebilirsiniz.

Yukarıda ilkbaharda çıkılacak bir tur için heybemizde olması gereken kalemleri sıraladık. Eğer turunuza başka bir mevsimde çıkmayı planlıyorsanız tabii olarak bu içerik baştan aşağı değişecektir. 

2- Hazırlık

Bisikletle uzun bir tur gerçekten iyi bir hazırlık ve iyi bir planlama süreci gerektirmektedir. Planlamadan kastımız "ön görülemeyeni görmeye çalışmak" olduğu için tura çıkmadan önce bu konu hakkında ciddi mesai harcamak gerekiyor. En yakın yerleşim yerine 200 km mesafede "Yoruldum, biri gelsin beni alsın" dememek için yapmamız gereken ufak tefek bir kaç çalışma olacak. Şunu unutmayın ki bisikletle uzun süreli bir turu başkası yapabiliyorsa; sizinde yapamamanız için hiç bir neden yoktur.

a) Fizyolojik Hazırlık

Herkes için geçerli olmasa da, bir çok bisiklet sever için tur bisikletçiliği zorlu bir maratondur. Uzun süreli ve günleri kapsayan turlar; her ne kadar çok keyifli olsa da, bu turlar beden için bir yıkım olabilir. Bu yıkım kendini bir çok açıdan gösterebilir; protein eksikliği yüzünden kas  yanmaları, eklem problemleri ve eklem iltahaplanmaları, vücut ısısının aşırı yükselmesinden kontrol edilemeyen uçuklar, dehidrasyon, dolaşım bozuklukları vb. Sadece tur bisikletçiliği değil, hafta sonları spor olsun diye yapılan sürüşlerde bile sağlık açısından çok dikkatli olmak gerekiyor. Can alıcı 3 adet soru sorarak fizyolojik hazırlık konusunda girmek istiyoruz.

Acaba; yaşınıza göre, bisiklet sürerken nabzınızın dakikada en fazla kaç defa atması gerektiğini biliyor musunuz? Peki bisikletin kalp büyümesi yaptığını biliyor musunuz? Kalp büyümesinin ise sizi öldürebileceğini biliyor musunuz? Eğer bu soruların cevabını tam olarak bilemiyorsanız ortada ciddi bir probleminiz var demektir. Bu konuyla ilgili bütün cevapları "Sporcu Fizyolojisi" adlı yazımızda bulacaksınız. Yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz. Endişelenmeyin basitleştirilmiş bir anlatım ile herkesin anlayabileceği bir şekilde bu konuyu ele aldık. 

Eğer uzun bir yolculuğa kendinizi hazır hissediyorsanız izlemeniz gereken yol çok zor ve çetin değil. Düzenli olarak bisiklete biniyorsanız, zaten bisiklet üzerinde kendinizi tanıyorsunuz demektir. Dolayısıyla turda limiti belirleyen tek faktör siz olacaksınız. Sınırlarınızı fazla zorlamadan günlük hedefler belirleyip, sadece o hedefleri gerçekleştirmeniz yeterlidir. Sonunda bir bakmışsınız turunuzu tamamlamışsınız. 

Kendinizi bu tura hazır hissetmiyorsanız da, yine izleyeceğiniz yol çok zorlu değil. Turunuza başlamadan önce biraz kondisyon kazanmanız gerekiyor. Bunun için en uygun yöntem, çoklu branş ile bir miktar çalışmak. Örneğin bisiklet ve koşu iyi bir ikili olabilir. Hatta bisiklet, koşu ve yüzme daha iyi bir çözüm olacaktır. Sizde en sevdiğiniz branşları seçerek bu konuda çalışmaya başlayabilirsiniz. Sadece bir - iki haftalık çalışmayla bu tura hiç olmadığınız kadar hazır olacaksınız. Bu yola gönül verenleri için aşağıda bir tane program örneği paylaşıyoruz. Ancak Doktorunuza danışmadan böyle bir program uygulamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu programı ben yazın çıkacağım bir tura hazırlık için gerçekleştirmiştim. Görüldüğü üzere hafif bir program. Aktivitelerdeki dakikalara ve mesafelere çok fazla takılmayın; kendi limitleriniz doğrultusunda, sürelerde ve mesafelerde oynama yapabilirsiniz. Çok daha hafif programlar bile kondisyonunuzu fazlasıyla arttıracaktır.

b) Mental Hazırlık

Beden hazırlığı gibi ruhsal hazırlıkta bu tip gezilerde çok önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu aşamada "Bu turu gerçekleştirmek istiyor muyum gerçekten?" sorusuna yanıt arayacağız. Buna ister tur deyin, ister gezi deyin, isterseniz kaçamak deyin nasıl isim verdiğinizin hiç bir önemi yok. Bu noktada gerçek olan inanılmaz bir tecrübe yaşayacaksınız. Altınızda sizin gücünüzle çalışan bir makineyle, lastiklerin altından akıp giden dünyayı izleyecek ve nereye istiyorsanız, istediğiniz zaman oraya gideceksiniz. Bisiklet üzerinde doğayı dinleyeceksiniz, kendinizi dinleyeceksiniz. Her şeyden soyutlanmış bir benlik kalacak elinizde. Hayata dair pek çok cevap bulacaksınız, bu cevaplar, ardından başka pek çok soru da getirecek size. Bu soruların cevaplarını bulmak için tekrar tekrar, rahat yatağınızı, koltuğunuzu, kütüphanenizi, bilgisayarınızı bırakıp yollara düşecek; her metrekarede başka bir alem olduğunu göreceksiniz. Bunu yaşadıkça, daha çok yaşamak isteyeceksiniz. Sonunda elden ayaktan kesildiğinizde torunlarınıza anlatacak binlerce hikayeniz olacak. 

Peki gerçekten bu tura çıkmayı istiyor musunuz?

Yada bu turun sonunda elinize ne geçeceğini düşünüyorsunuz?

Uzun sürüşler yapıldığında; eve dönmeden günlerce dışarıda pedal basmak insanı bazen yıpratabiliyor.

Bu alışılamayacak bir durum değildir ancak alışmak biraz zaman alabilir. Özellikle Her uzmanın hem fikir olduğu temel konu: Bu tip yolculuklarda, sabit yaşam alanına alışık olan insanın; uzun süre yaşam alanından uzaklaşması, bilmediği coğrafyalarda  sürekli yer değiştirir halde olması, bireyde aşırı yoksunluk hissi uyandırmaktadır. Bu yoksunluk hissini biz özlem olarak adlandırırız. Yoksunluk ile beraber "güvende değilim" düşüncesi, fiziksel yorgunlukla birleşince zihin oyunları ortaya çıkarmaya başlar. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi bu aşılamayacak bir durum değildir. Bunu aşmanın en temel yolu, kampınızda bir ateş yaktığınızda kendinize güveniniz artar, o ateşte demlediğiniz çayı içerken yıldızları izleyip ruhunuzu huzurla besleyebilirsiniz. Çünkü artık tekrar yerleşik hayata geçmişsiniz demektir.

Eğer turunuz grup faaliyetiyse işiniz biraz daha kolaydır. Sürekli sosyal bir sürünün içerisinde, paylaşacağınız çok fazla konu olacaktır. İş bölümü olacağından her şeyi düşünmek zorunda kalmayacak olmanızın yanı sıra, "ya başıma bir şey gelirse" endişesine karşılık olarak destek olacak insanların varlığını sürekli hissedeceksiniz. Böylece güven duygunuzu hiç bir zaman kaybetmeyeceksiniz.  Ancak grup turlarının da handikapları mevcut. Örneğin 30 günlük bir turda, sürekli aynı ekiple iç içe olacağınızdan; günler geçtikçe yavaş yavaş sinirler gerilir, tahammül düşmeye başlar. Yapımız gereği sürüde baskın alfa vasıfları ortaya çıkmaya başlar, yada alfa arayışına gidilir, kutuplaşmalar başlar. Bu yüzden grupla yapılacak bir tur yerine,  kafa dengi bir-iki arkadaşla gerçekleştirmek daha avantajınıza olacaktır.

Benim (Bizim, Velespit.Net ekibi olarak) tura çıkma için tercihim; grup faaliyetinden ziyade şahsi gezilerdir yada en fazla 2 kişilik bir ekiple geziyi tamamlamak tercih sebebidir. Gurup olarak gezi düşünüldüğünde ise, şansımıza zaten ülkemizde neredeyse her ay bir bisiklet festivali yapılmakta. Bu şekilde sosyal ortamlara adapte olup festivalin tadını çıkartmak, orada gurupla kısa turlar gerçekleştirmek, yeni insanlarla tanışmak bizim açımızdan çok daha kabul edilebilir bir yöntemdir.

Gerçekten ne istiyorsunuz, cevaplanması gereken sorular:

1. Bisiklete en fazla kaç saat binebilirim?
  2. Uzun bir sürüş için hazır mıyım?
  3. Tatilimi bisiklet üzerinde geçirmek istiyor muyum?
  4. Ailemden ve sevdiklerimden bu kadar nasıl uzak kalırım?
  5. Yollarda bu şekilde seyahat güvende olur muyum?
  6. Gece açıkta sadece bir çadırın içinde uyuyabilir miyim?
  7. Tuvalet bulamazsam ne yaparım?
  8. Acaba başıma bir şey gelir mi?
  9. Annemi/eşimi/sevgilimi  bu tura çıkma konusunda ikna edebilir miyim?
  10. Yolda param biterse ne yaparım?

Yukarıda listelenmiş 10 tane sorunun da cevabını hemen verebiliyorsanız bisiklet ile uzun bir seyahate çıkmamanız için hiç bir neden olamaz. Hatta durduğunuz kabahat diyebiliriz. 

Bisiklet ile tur hakkında bu yazımıza burada son verirken, ilerleyen günlerde yazımızın 3. ve son bölümü olan "Uygulanacak teknikler ve Karşılaşılacak Aksaklıklar" konulu makalemiz ile devam edeceğiz, makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz . Yorumlarınızı esirgememeniz dileğiyle 

Yorumlar  

0 #4 Yönetim 14-04-2015 07:50
Alıntılandı salih gökar:
Dosyayı indirmeye çalışıyorum dosya bulunamadı diyor

İlginiz için teşekkürler link güncellenmiştir .

Velespit.Net
Yönetim
+1 #3 salih gökar 14-04-2015 07:49
Dosyayı indirmeye çalışıyorum dosya bulunamadı diyor
0 #2 salih gökar 12-12-2014 18:02
Alıntılandı Mustafa sayan:
Fakat , Bisiklet donanımları ve gerekli malzeme seçimlerinde bir bukadar da yanlış olduğunuzu düşünmekteyim. Örneğin yüklü bir bisiklet için ( 5 - 6 lı ruble ) gibi... vs

Ben tam anlamıyla bir turcu sayılmam ama gerçekleştirdiğ im 3-5 günlük turlarmda bende 6 lı ruble kullanıyorum. Tabi benimkine tur denebilirse. İlk başta zorlanıyordum. Ama arka rubleyi 6 lı bir Super Low ile değiştirince hiç sorunum kalmadı
0 #1 Mustafa sayan 12-12-2014 17:50
Bir tur bisikletcisiyim . 2 ayrı bölümde çok faydalı bilgiler vermiş olduğunuzu gördüm ve çok mutlu oldum. Fakat , Bisiklet donanımları ve gerekli malzeme seçimlerinde bir bukadar da yanlış olduğunuzu düşünmekteyim. Örneğin yüklü bir bisiklet için ( 5 - 6 lı ruble ) gibi... vs

You have no rights to post comments

Sosyal Platformlarımız

Face Book Sayfamız Twitter Sayfamız You Tube Kanalımız Haber Beslemeleri 

5 Günlük Hava Tahminleri