Image1\

Atölye

Herkes için Disk Fren Kılavuzu

Korkmayın anlamasanız da; bu makale sayesinde frenlerinizi çok rahat ayarlayabileceksiniz 

Son Güncelleme: 20.06.2017

Bir müddettir disk frenler konusunda uzun bir makale hazırlama planı içerisindeydik. Ancak onun yerine burada uzun bir yazı dizisi oluşturmanın daha mantıklı göründüğüne karar verdik. ilk olarak işleyeceğimiz konu ve video "Mekanik yada hidrolik disk frenlerin ayarları nasıl yapılır" ardından izleyeceğimiz  videomuzda "Disk frenlerde balata değişimi" konusunu ele alacağız. Son olarak "Paslanmış disk rotorlarının temizlenmesi ve boyanması" olacak. 

Şimdi mekanik yada hidrolik disk frenlerin balata değişimi ve fren ayarları konusuna girelim. Bilindiği üzere disk frenler, diğer fren teknolojilerine göre daha etkin durdurma ya da az enerji harcayarak durdurmaları sayesinde çokça tercih ediliyorlar. Ancak bisiklet bakımına yabacı kişiler için bu tip sistemler çok karmaşık ve göz korkutucu da olabiliyor. Ayarsız bir disk frende ses çıkarma, freninin tutmaması, diskin yamulması, diskin kırılması gibi problemler de yaşanabiliyor.

Hatta çevremizde bu nedenlerden dolayı yaralanmalarda görebiliyoruz. Bu bölümde bisiklet tamirinden yada bakımdan pek anlamayan kullanıcılarımız için disk frenlerini nasıl ayarlayacaklarını göstereceğiz.

Disk frenli bisikletlerin balatalarını değiştirmek yada frenleri ayarlamak, lastik şişirmek kadar kolay bir işlem. İhtiyacınız olan tek ekipman bir tane uygun anahtar. Konunun başlığında belirttiğimiz gibi “Herkes için disk fren ayarlama kılavuzu.”

Aşağıda bulunan 2 videodan birincisini hidrolik disk fren kullanıcıları, ikincisini ise mekanik disk fren kullanıcıları için hazırladık. Bu videolar ile frenlerinizde sürtme sesi yada, diskin balatalara sürterek fren yapma problemini gidermek için izleyeceğiniz adımları gösteriyor. Ayrıca frenlerinizin nasıl olduğu konusunda bir bilginiz yoksa makaleyi okumaya devam ederek ne tip fren kullandığınızı öğrenebilirsiniz. 

Hidrolik Disk Fren

Mekanik Disk Fren

Disk Frenlerde Balata Değişimi 

Disk frenlerde aşınan balatanın değişimi işlemi de aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Ancak hidrolik disk fren kullanıcıları için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var. Aşağıda yazılı yöntemler gözünüzü korkutmasın; düşündüğünüz kadar zor değil. Balata değişimi için tekerleği çıkardığınızda kesinlikle freni sıkmamanız gerekiyor yada bisikleti ters çevirmemeniz gerekiyor. Sıvı basıncı nedeniyle bazen freni sıkmasanız dahi piston hareket ederek balataları birbirine yaklaştırabilir. Yada balataları söküp takarken geçecek sürede piston yavaş yavaş kapanacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız. Plastik bir çubukla kapanan pistonu geri itmeniz gerekecek. Ardından yeni balatalarınızı yerleştirip tekerleğinizi takabilirisiniz. 

Paslanmış Disk Fren Nasıl Temizlenir Rotora Nasıl Boya Uygulaması Yapılır?

Yorumlar  

#5 Caner Aygan 23-06-2017 04:59
Müthiş olmuş. Emeğinize sağlık.
Alıntı
#4 Super User 20-12-2015 19:03
Alıntılandı Yunus emre:
Merhabalar,
Ben de avid elixir 3 fren kitime yağ doldurmaya çalışıyorum. Avid biraz zahmetli bu konuda. 8-10 defa denememe rağmen hala havasını alarak yağlayamadım. Herhangi bir kitim yok kendim şırıngalarla denedim. Size de 'kendin yap' olayına gönüllü olarak soruyorum hata nerde olabilir nasıl düzeltirim?

İlerleyen haftalarda Elixir3 için bir video hazırlamayı düşünüyorduk. Kanalımıza yada sitemize abone olarak takip ederseniz uygulamasını görebilirsiniz.

Velespit.Net Yönetim
Alıntı
#3 Yunus emre 20-12-2015 08:47
Merhabalar,
Ben de avid elixir 3 fren kitime yağ doldurmaya çalışıyorum. Avid biraz zahmetli bu konuda. 8-10 defa denememe rağmen hala havasını alarak yağlayamadım. Herhangi bir kitim yok kendim şırıngalarla denedim. Size de 'kendin yap' olayına gönüllü olarak soruyorum hata nerde olabilir nasıl düzeltirim?
Alıntı
#2 Anıl 09-12-2015 16:07
Çok teşekkürler. Bisikletten soğumaya başlamıştım ilaç gibi geldi :)
Alıntı
#1 Salih Gökar 14-09-2015 04:07
Aha süper teşekkürler. Disk fren konusunda gördüğüm en net türkçe video. :D
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Sosyal Platformlarımız

Face Book Sayfamız Twitter Sayfamız You Tube Kanalımız Haber Beslemeleri 

5 Günlük Hava Tahminleri